Historia w czasach zarazy cz.1

Stało się – istny Armageddon, który tak naprawdę nie wiadomo ile potrwa. Tylko jeśli maluchy da się zatrzymać jakoś w domu, to jeśli chodzi o nastolatki – sprawa jest o wiele cięższa.

Zaczynam cykl moich pomysłów dla moich uczniów na ten czas. To część pierwsza, po weekendzie musi powstać druga, bo w wiadomości prywatnej otrzymaliśmy wszyscy polecenie służbowe.

Na ten moment dla klasy 4 polecam film opowiadający o Mieszku I. Jest bardzo krótki, ale można zawsze poprosić dzieci o zapisanie najważniejszych rzeczy jakie zapamiętały. Link!https://www.youtube.com/watch?v=gc-c8tSNAqg&feature=youtu.be

Moi uczniowie klasy 5 wiedzą już, że bardzo lubię serię „Był sobie człowiek” – budowniczowie katedr, czy wojna stuletnia są to części, które już znają ze względu na naukę o społeczeństwie średniowiecznym. Aktualnie zaprosiłam ich do posłuchania filmu z serii Tajemnice historii „Kim jesteśmy? O Słowianach” (link https://www.youtube.com/watch?v=ZnrXJ6CQ5us&feature=youtu.be) i dla chętnych odcinek pt. „Czy Polskę założyli Wikingowie?”(https://www.youtube.com/watch?v=UKj-0tguuF8&feature=youtu.be) Jeśli to wciąż za mało, wymyśliłam dziś, że można dać do obejrzenia dziecku film „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” i poprosić, aby wypisało wszystkie odniesienia do mitologii greckiej. Oprócz tego tuż przed zamknięciem szkół, moi uczniowie dostarczyli mi własnoręcznie robione herby, często całkowicie wymyślone (mam np. herb Avengers, Fortnite, Kotorożca). Jest to zawsze jakieś zajęcie.

Klasa 6 oglądała na lekcjach filmy o Sarmatach, ale w tym tygodniu sama zaproponowałam im serię „Był sobie człowiek” – Oświecenie (https://m.cda.pl/video/2499947d5) oraz Ameryka (https://m.cda.pl/video/253011092). W internecie można znaleźć również część o Ludwiku XIV oraz o Piotrze Wielkim. Przede mną wyzwanie znalezienia czegoś ciekawego o XVII wieku w Rzeczpospolitej.

Klasa 7 otrzymała ode mnie link do 40 minutowego filmu o przyczynach wybuchu I wojny światowej (https://www.youtube.com/watch?v=or5uQA006E0&feature=youtu.be)

Jeśli chodzi o klasę 8 – zaprosiłam ich na „wspólny seans” z filmem Nil (https://m.cda.pl/video/4468268a1).

W TVP Kultura codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 13 i 16 można obejrzeć ekranizacje lektur (polecam sprawdzić program).

Oprócz tego swoje internetowe progi otwierają muzea. Szczegółowe informacje w linku: https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/

Muzeum Powstania Warszawskiego, od poniedziałku 16 marca 2020 w dni powszednie, będzie prowadziło lekcje na żywo: (warto monitorować ich stronę na fb)

od 9:00 zwiedzanie, 10:00 – klasy VII i VIII, 12:00 – klasy I-VI (szkoły podstawowej), 14:00 – wykład dla licealistów, studentów oraz zainteresowanych) .

Jeśli znajdę coś jeszcze – podzielę się z wami. Z pewnością będę podsyłała moim kochanym uczniom nowe filmy, coby nie uciekli z nudów z domu. Z wami też się wtedy podzielę. Oczywiście nie szkodzi, żeby młody człowiek obejrzał wszystko.

Autor: Nieuczesana

Żona ojca swoich dzieci, mama Pierwszego, Drugiego i Trzeciej. Z wykształcenia nauczyciel historii - "wierzący i chwilowo niepraktykujący". Pełna dużej ilości chaotycznych myśli na różne tematy.

Jedna myśl w temacie “Historia w czasach zarazy cz.1”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *